Hopp til hovedinnhold
Hjem Hjem

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Kommunikasjon: Marte meo

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsrettede tiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med kognitive vansker
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Rus
    • Habilitering
    • BPA
    • Psykisk helse
    • Helse
    • Ernæring
    • Seksualitet
    • Legemidler
    • Aldring
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • Velferdsteknologi
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Selvbestemmelse
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Identitet
    • Ledelse og organisering
    • > Se alle artikler
1. januar 2017 - Tema og fagområde > Kommunikasjon

Kommunikasjon: Marte meo

Marte meo er en metode som er utviklet for å sette fokus på samspillet mellom mennesker. Metoden har blitt utviklet i løpet av de siste 25 årene og er blitt brukt innenfor en rekke fagområder innen helse- og sosialsektoren som et verktøy for å utvikle et bedre samspill.

Bilde av to barn som klatrer i et tre - © Karl Elling EllingsenVed bruk av videoopptak blir fokus rettet mot den som er veileder eller omsorgsperson i samspillet. Metoden brukes blant annet på helsestasjoner, i barnehager, i demensomsorgen og i barnevernet. Den har også vært brukt i habiliteringstjenesten for barn med spesielle behov og på arbeidsplassen og i hjemmene til voksne mennesker med utviklingshemming.

Det finnes en martemeo-forening med eget nettsted med mer informasjon.

Marit Øvrelid og Trine Nordtvedt har i STATPED SKRIFTSERIE NR 4 skrevet en prosjektrapport om kollegaveiledning og videoanalyse etter Marte Meo-metoden. Et ledd i kompetanseheving av personalet ved dagsentre/arbeidsverksteder for mennesker med psykisk utviklingshemming i Trondheim kommune. Rapporten heter: SYNLIG. MEN BLIR VI SETT – HØRT OG TATT PÅ ALVOR?

Rapporten gir beskrivelser av Kollegaveiledning og videoanalyse etter Marte Meo-metoden, utviklingsstøttende kommunikasjon 

Del artikkelen:

Relaterte artikler

  • Kommunikasjon
  • Tro og Lys Norge
  • Lovverk: Tro og livssyn
  • Tro og livssyn
  • Sosiale historier som metode
  • Verge

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

22
mar

Tro og Lys Norge

Tro og Lys Norge er en internasjonal, kristen bevegelse som arbeider for at mennesker med psykisk utviklingshemming og deres familier skal finne sin plass i kirke og samfunn. Bevegelsen startet i [...]

Les mer
22
mar

Lovverk: Tro og livssyn

De som er avhengig av praktisk og personlig bistand fra den kommunale helse- og omsorgstjenesten skal få ivaretatt sine muligheter til egen tros- og livssynutøvelse i tråd med grunnlovsfestede [...]

Les mer
22
mar

Kartlegging av tro og livssyn

Veilederen er til hjelp for å kartelgge tjenestemottakers ønsker og behov i forhold til Tro- og livssyn.

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

Tilgjengelighetserklæring for naku.no

 

Ansvarlig redaktør:

Aud Elisabeth Witsø

Redaktør: 

Kim Berge

 

 

NAKU ligger under Fakultet for medisin og helsevitenskap ved Institutt for psykisk helse ved NTNU og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2023 NAKU