Hopp til hovedinnhold
Hjem Hjem

Søkeskjema

  • Om utviklingshemming
  • Kunnskapsbanken
  • Om NAKU
  • Aktuelt
  • Kontakt
  • Logg inn
  • Hjem
  • >
  • Kunnskapsbanken
  • >
  • Diagnose: Klassifikasjon og funksjonsevne, ICF

Kunnskapsbanken

Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.

  • Tips! Start med å lese artikkelen Om utviklingshemming
Se sektorer

Søkeskjema

  • Arbeid og aktivitet
    • Ordinært arbeid
    • Dagsenter
    • Arbeidsrettede tiltak
    • > Se alle artikler
  • Pårørende og familie
    • Foreldre
    • Søsken
    • Foreldre med kognitive vansker
    • > Se alle artikler
  • Helse og omsorg
    • Rus
    • Habilitering
    • BPA
    • Psykisk helse
    • Helse
    • Ernæring
    • Seksualitet
    • Legemidler
    • Aldring
    • > Se alle artikler
  • Hjem og miljø
    • Boformer
    • Universell utforming
    • Velferdsteknologi
    • > Se alle artikler
  • Kultur og fritid
    • Aktivitetsområder
    • Støttekontakt
    • > Se alle artikler
  • Oppvekst og utdanning
    • Barnehage
    • Grunnskole
    • SFO
    • Videregående opplæring
    • Voksenopplæring
    • > Se alle artikler
  • Tema og fagområde
    • CRPD
    • Diagnose
    • Kriminalitet
    • Kommunikasjon
    • Minoritetsbakgrunn
    • Selvbestemmelse
    • Tvang og makt
    • Livssyn
    • Identitet
    • Ledelse og organisering
    • > Se alle artikler
Tema og fagområde > Diagnose

Diagnose: Klassifikasjon og funksjonsevne, ICF

WHO publiserte Den internasjonale klassifikasjonen av funksjon, funksjonshemming og helse, ICF, i 2001. Den ble utgitt for første gang på norsk i 2003. ICF har til hensikt å opprette et felles idegrunnlag og språk for å beskrive helse og helserelaterte forhold.

Skrevet av: Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU)
10. august 2021. Sist oppdatert: 16. mars 2023

Tegnet bilde av en kontrabassIdegrunnlaget for ICF er at alle kroppsfunksjoner (inkludert mentale), aktiviteter og deltakelse omfattes av paraplybetegnelsen funksjon. Funksjonshemming er en paraplybetegnelse for funksjonsavvik. Mentale funksjoner inndeles etter overordnede mental funksjoner og spesifikke mentale funksjoner. Den første delen inkluderer bevissthetsfunksjoner, orienteringsfunksjoner, intellektuelle funksjoner, overordnede psykososiale funksjoner, temperament og personlighet, energi og handlekraft og søvn. Spesifikke mentale funksjoner inkluderer oppmerksomhet, hukommelse, psykomotoriske funksjoner, emosjonelle (følelser) funksjoner, tenkefunksjoner, høyere kognitive funksjoner (f eks beslutninger, planlegging med mer), mentale språkfunksjoner, regnefunksjoner, styring av sammensatte bevegelser, samt selvopplevelse og tidsoppfatning. Evne til sosial deltakelse avhenger av hvordan nedsatt funksjonsevne møtes av miljøet. Redaksjonen for ICF er i ferd med å utarbeide kriterier for objektiv måling av funksjonsnivå. ICF tilbyr et begrepsapparat omkring funksjonsevne i tilknytning til aktiviteter og omgivelser som har relevans til funksjonshindere ved psykisk utviklingshemming.

Les mer om ICF ved å trykke på denne linken


 

Slik refererer du til dette innholdet
Nasjonalt kompetansemiljø om utviklingshemming (NAKU) (2021) "Diagnose: Klassifikasjon og funksjonsevne, ICF" [nettdokument]. Trondheim: NAKU (sist faglig oppdatert 16. mars 2023, lest 26. september 2023). Tilgjengelig fra https://naku.no/kunnskapsbanken/diagnose-klassifikasjon-og-funksjonsevne-icf
Del artikkelen:

Relaterte artikler

  • Bruker- og interesseorganisasjoner
  • Kommunikasjon: Tegn-til-tale
  • Tro og Lys Norge
  • Lovverk: Tro og livssyn
  • Tro og livssyn
  • Diagnose: Psykisk utviklingshemming - ICD-10

Opprett egen bruker

Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».


Opprett brukerLes mer om Min side

Nylig lagt til

12
jun

Om emosjonenes betydning i miljøterapi

Kunnskap om emosjoner og emosjonsregulering er avgjørende for hjelpere i både spesialist-og kommunehelsetjenesten. Miljøterapeuter til mennesker med utviklingshemming er i en særstilling idet de er [...]

Les mer
7
jun

Identitet: Forskning

I enkelte av disse studiene drøftes spørsmål knyttet til identitet og funksjonshemming/utviklingshemming. Vår personlig identitet kan også knyttes til forhold som skiller oss fra andre mennesker som [...]

Les mer
19
apr

E-plattform for foreldre til barn med utviklingshemming

Seks organisasjoner fra fem europeiske land, har kommet sammen for å lage en e-læringsplattform for foreldre til barn med utviklingshemming. 

Les mer

NAKU

Nasjonalt kompetansemiljø om

utviklingshemming

Olav Kyrres gate 9,

7491 Trondheim Se kart

Telefon: 73 55 93 10

kontakt@naku.no

Følg oss på Facebook

English info

Personvern

Cookies

Tilgjengelighetserklæring for naku.no

 

Ansvarlig redaktør:

Aud Elisabeth Witsø

Redaktør: 

Kim Berge

 

 

NAKU ligger under Fakultet for medisin og helsevitenskap ved Institutt for psykisk helse ved NTNU og er finansiert via Helsedirektoratet.

© 2023 NAKU