Om emosjonenes betydning i miljøterapi
Kunnskap om emosjoner og emosjonsregulering er avgjørende for hjelpere i både spesialist-og kommunehelsetjenesten. Miljøterapeuter til mennesker med utviklingshemming er i en særstilling idet de er [...]
Her finner du artikler, filmer, lenkesamlinger og annet innhold knyttet til tjenester for personer med utviklingshemming.
Doktorgradsavhandling av Erik Søndenaa (2009) viste at en av ti innsatte har store lærevansker. To av ti har så store språkvansker at de vil ha store vansker med å forstå språklig samhandling. Dette gir nødvendigvis negative utslag gjennom hele straffesakskjeden. Fengselsinnsatte er i alminnelighet ei utsatt gruppe mennesker.
Innsatte med store lærevansker er utsatt i dobbel forstand ved at de kan mindre, lærer langsommere og misforstår viktig informasjon. Hensikten med avhandlingen har vært å utdype forhold som er av betydning for mennesker med store lærevansker og strafferettspleien. Gjennom fire separate studier er det rettet fokus mot
Teksten er hentet fra forordet til avhandlingen til Erik Søndenaa. Avhandlingen kan lastes ned ved å trykke på linken under.
Med egen bruker kan du lagre artikler, lage leselister, sette opp veilednings- og opplæringsmapper som du kan dele med andre på «min side».